Atrakcje,  Karwia

Paralotnie, motoparalotnie, lotnie i motolotnie. Czym chciałbyś polatać?

Czy myślałeś kiedyś, aby podziwiać otaczający Cię świat z lotu ptaka? Unosić się w przestworzach i delektować się smakiem wolności tam niedaleko chmur. Spoglądać z góry na jedną z najpiękniejszych plaż na świecie w Karwi. Teraz możesz doświadczyć tych szalonych emocji podniebnego zwiedzania latając jednym ze statków powietrznych. Jakim? Przekonaj się sam.

Marzenie oderwania się od ziemi

Już od dawna ludzie marzą, aby choć na chwilę móc zamienić swoją perspektywę z tą, którą obserwują ptaki. Aby móc się wzbić wysoko ponad ziemię i doświadczyć enigmatycznej podróży w niebieskiej przestrzeni. Na to pozwoli ci lot jednym ze statków powietrznych.

Rodzaje statków powietrznych

Kiedy widzimy dziwny pojazd z latawcem szybujący w przestrzeni zazwyczaj definiujemy go jako paralotnia. Osoby posiadające małą wiedzę na temat statków powietrznych nie zdają sobie sprawy, że wyróżniamy kilka rodzajów tych ultralekkich pojazdów. A należą do nich: lotnia, motolotnia, paralotnia i motoparalotnia. Definicja statku powietrznego została oficjalnie nadana i usankcjonowana przez prawo lotnicze.

Aby móc zauważyć różnice warto z bliska się przyjrzeć krótkiej charakterystyce tych niezwykłych obiektów.

Lotnia

To rodzaj szybowca tak jak paralotnia. Nie posiada napędu i utrzymuje się dzięki sile nośnej. Zbudowana jest z ultra lekkiego skrzydła w kształcie delty. Do niego przyczepiony jest pilot przy pomocy uprzęży w kształcie kokonu. Wygląda to tak jakby znajdował on się w aerodynamicznym śpiworze.

Przejażdżka lotnią odbywa się od kilku do kilkunastu minut przy założeniu, że warunki atmosferyczne będą sprzyjające. Start zaczyna się na 3 sposoby: z rozpędu na nogach pilota, ze wzniesienia wzniesieniu lub przez wyciągarkę.

Motolotnia

Najprostsza definicja motolotni brzmi „Jest to lotnia z silnikiem”. Skrzydło tego pojazdu jest sztywne, większe i cięższe niż w przypadku lotni. Silnik zamocowany jest z tyłu za wózkiem, w którym siedzi pilot. Tam też znajduje się śmigło napędzające pojazd. Pilot steruje motolotnią dzięki poziomej belce, trapezu, który jest zamocowany do skrzydła.

Motolotnia zazwyczaj lata na wysokości 350-500 metrów, a lot trwa ok. 20-30 minut.

Motolotnia osiąga największą prędkość przelotową z wszystkich wymienionych tutaj pojazdów powietrznych: 80–90 km/h.

Paralotnia

To słowo jest powszechnie znane i błędnie przypisywane do obiektów latających. Dla większości laików wszystko co lata w powietrzu ze skrzydłem to paralotnia.

A czym w rzeczywistości jest paralotnia?

Paralotnia jest to rodzaj szybowca bez napędu, którego głównym elementem jest miękkie skrzydło charakteryzujące się doskonałą sterownością. Do niego za pomocą linek przymocowana jest uprząż, w której ukryty jest spadochron ratunkowy. Jak wygląda uprząż? Kształtem przypomina ona plecak, a pod siedziskiem znajduje się deska, na której pilot balansem swojego ciała steruje paralotnią. Również prądy powietrzne przyczyniają się do jej sterowności.

Paralotnia potrafi się wzbić na wysokość od 400–800 m. Lot zazwyczaj jest bardzo krótki i wynosi ok. 10 minut,  a osiągana prędkość to 20–60 km/h.

Motoparalotnia

Motoparalotnia nazywana jest także paraplanem. To nic innego jak paralotnia z silnikiem, który napędza pojazd. Skrzydło jest miękkie jak w przypadku motolotni i przypomina spadochron szybujący. Do skrzydła zamocowany jest dwuosobowy wózek podobny do tego w motolotni.

Dzięki napędowi motoparalotnia może startować z płaskiego terenu bez użycia wyciągarki. A w przypadku awarii silnika z powodzeniem  może  przejąć funkcje paralotni.

Motoparalotnia dzięki napędowi może osiągnąć wysokość nawet 1000 m. Lot trwa zazwyczaj 15-20 minut osiągając prędkość 40-60 km/h.

Jakie loty są popularne?

W zależności od preferencji klienta oferowane są dwa rodzaje lotów: widokowe i akrobatyczne.

Najczęściej jednak odbywają się loty widokowe. Są one realizowane na niewielkiej wysokości i przy niedużej prędkości. Podczas takich lotów można w spokoju delektować się pięknem otaczającej przyrody, pozdrowić ptaki i to wszystko utrwalić na zdjęciach i filmach. Z tej formy korzystają także starsze osoby.

Loty akrobatyczne – skierowane są do osób, które potrzebują silnej dawki adrenaliny i ultra mocnych przeżyć. Podczas lotu paralotnią, albo motoparalotnią pilot wykonuje w powietrzu kilka akrobatycznych figur. Pozwala to doświadczyć przeciążeń sięgających do 4G i poczuć emocje, które towarzyszą podczas opadania z prędkością przekraczającą 15 m/s.  Wyobrażasz sobie, jaki to musi być zastrzyk energii? ?

Czy loty są bezpieczne?

Z pewnością to pytanie intryguje niejednego miłośnika sportów powietrznych nasączonych adrenaliną. Jak najbardziej takie podniebne loty są bezpieczne ponieważ odbywają się z pilotem w tandemie. Zazwyczaj  taka osoba ma wykonane nawet kilka tysięcy lotów.

Wg prawa ten kto nie posiada uprawnień do prowadzenia jakiegokolwiek pojazdu powietrznego nie może sam go prowadzić. W przeciwnym razie czyn ten byłby zakwalifikowany jako przestępstwo.

Lotnie, motolotnie, paralotnie i motoparalotnie poddawane są regularnemu serwisowaniu co także wpływa na bezpieczeństwo lotów. A największym wentylem bezpieczeństwa zarówno tego fizycznego jak i mentalnego jest fakt, że każdy z tych sprzętów latających wyposażony jest w spadochron ratowniczy.

Możesz lecieć paralotnią do Karwi

Loty powietrzne oferowane są w wielu miejscach w Polsce jednak te najpiękniejsze dotyczą miejsc gdzie znajduje się pasmo górskie, albo nadmorskie. To zapewne dostarczy najwięcej walorów estetycznych i wytrawnych emocji.

Jak zdecydujesz się na urlop w Zatoce Puckiej np. w Karwi będziesz mógł skorzystać z oferty lotów okolicznej firmy. Dedykuje ona loty miłośnikom paralotni z Chłapowa aż do Karwi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie:
http://www.paralotnie.atomnet.pl/index.html?http://www.paralotnie.atomnet.pl/miejsca/wladyslawowo.html

Jeśli kochasz poczucie wolności, jesteś wrażliwy na piękno otaczającej cię przyrody i lubisz sporą dawkę adrenaliny ta forma sportu jest z pewnością dla ciebie. Pytanie jest tylko jedno. Którym statkiem powietrznym chciałbyś poszybować jak najbliżej chmur?