Miejsca warte odwiedzenia

Fokarium na Helu

Wycieczka do fokarium na Hel to główny punkt programu uwielbiany przez dzieci. W fokarium dzieci mogą na żywo obserwować zachowanie 5 szarych fok i uczestniczyć w ceremoniale ich karmienia. Każda z fok jest inna pod względem wyglądu i charakteru. Chcecie poznać ich z bliska? Zapraszamy na wycieczkę do fokarium.

Dlaczego warto odwiedzić fokarium?

Możliwość bliskiego spotkania foki szarek sprawia radość nie tylko dzieciom, ale jest też powodem do uśmiechu dla dorosłych. Wycieczka do fokarium  łączy w sobie aspekt edukacyjny i poznawczy. Obok basenów znajduje się muzeum, gdzie z większą skrupulatnością można poznać fakty z życia fok. Dużo wartościowej wiedzy jest emitowana podczas seansu filmowego. Pokazywana jest pożyteczność fok w wodnym ekosystemie oraz kształtowana świadomość w zakresie ochrony fok szarych. Osoby wizytujące fokarium mogą pooglądać foki zza szyby, które w czasie rzeczywistym pływają w basenach.

Czym jest fokarium na Helu?

Fokarium jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Prof. Krzysztofa Skóry. Jego działania mają na celu ochronę fok szarych, które żyją w Bałtyku. Tutaj znajduje się stacja edukacyjno – diagnostyczna, w której prowadzone są badania nad fokami. Do dyspozycji fokarium jest również klinika, w której  te zranione ssaki  otrzymują pomoc.

Dzieci kochają uczestniczyć w rytuale karmienia foczek

Karmienie fok to istny ceremoniał podczas, którego foczki prezentują swoje zdolności aktorskie. To bardzo sympatyczne zwierzęta, które wykazują się wielkim arsenałem mimiki i śmiesznych zachowań. Dlatego dzieci tak bardzo uwielbiają je obserwować z bliska. Osoba prowadząca rytuał karmienia zawsze wprowadza widzów w aspekt merytoryczny, w którym opowiada o życiu tych zagrożonych zwierząt. Prelekcja dotyczy ich populacji, nawyków żywieniowych, a przede wszystkim przedstawia historię fok, które znajdują się obecnie w fokarium na Helu.

Śmieszne zachowania fok

Zachowania helskich fok często potrafią rozśmieszyć publiczność. Niektóre plują, inne wyją jak syreny, a jeszcze inne buczą. Te wręcz aktorskie zdolności fok szarych są demonstracją, aby otrzymać kolejną rybkę. I zazwyczaj tak się dzieje. Bo każda foczka za zaprezentowanie swoich foczych talentów otrzymuję smaczną nagrodę.

Ile fok znajduje się obecnie w fokarium?

Obecnie w fokarium znajduje się 5 fok: 3 samice i dwa samce: trzy Estonki ze Szwecji: Unda Marina, Ania. Ewa oraz Bubas i Fok. Unda Marina nazywana w skrócie Undą jest obecnie najstarszą i największą foką. Znaleziono ją w 1994 na szwedzkiej plaży w wieku niemowlęcym. Unda Marina co oznacza Falę morską charakteryzuje się pięknym ubarwieniem w wyraźne plamy. To ona tylko w sobie znany sposób potrafi naśladować dźwięk wyjącej syreny. A jak chce kolejną rybkę sygnalizuje to przez uderzanie się jedną płetwą po swoim boku.

Ania i Ewa są bardzo przyjazne i skore do zabawy w basenie. Anię poznacie dzięki charakterystycznej białej plamce na prawym oku (efekt przebytej choroby). To ona wydaje buczące dźwięki podczas karmienia.

Rówieśnicą Ewy i Ani była Agata.

Fok jest synem Undy Mariny i nieżyjącego już Balbina. Został jeszcze Bubas, który doczekał się 19 sztuk potomstwa, które zostało wypuszczone na wolność.

Monety rzucane do basenu zabiły Krysię

Krysia była rówieśniczką Ani i Ewy. Niestety tragiczny wypadek odebrał tę przemiłą foczkę helskiemu fokarium. Żyła zaledwie 3 lata kiedy musiała na zawsze opuścić swoich przyjaciół. Mała Krysia połknęła monety, które były rzucane „na szczęście” do basenu. Niestety, akt niezamierzonej nierozwagi ludzi był bezpośrednią przyczyną tej strasznej tragedii.

Stąd apel do osób odwiedzających fokarium:
DO BASENU NIE WOLNO WRZUCAĆ MONET!

Tych foczek już nie ma w fokarium

Z fokarium na zawsze odeszli: Balbin,  Joel, Agata i Krysia.

Sama pamiętam jak z wielką atencją obserwowałam i fotografowałam kapryśną Agatę o pięknym plamistym ubarwieniu. Agata syczała, kiedy chciała  dopiąć swego i lubiła podkradać rybki innym foczkom. Odeszła w 2017 roku z powodu sepsy, która była powikłaniem wywołanym po porodzie pozostawiając swoje potomstwo. Żyła 19 lat.

Wycieczka na Hel jest pięknym przeżyciem pozostawiającym wiele radosnych emocji. Po niej też będziemy świadomi nie tylko naszych pięknych odczuć do tych wspaniałych zwierząt jakimi są foki szare, ale również bogatsi w wiedzę jak możemy pomóc tym wspaniałym zwierzętom.

Informacje praktyczne

Od wtorku, 13 kwietnia 2021 roku zostały wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu fokarium.

Fokarium pozostaje otwarte w godzinach 9:00-15:30. Zmianie ulegają godziny karmień:

  • Od poniedziałku do piątku możliwość wejścia na 2 karmienia fok z prelekcją, które odbywają się o godzinie: 11:00 i 14:00, godziny wejść na teren fokarium to: 10:15-11:00, 13:15-15:30.
  • W soboty i niedziele możliwość wejścia na 3 karmienia fok z prelekcją, które odbywają się o godzinie: 11:00, 12:30 i 14:00, godziny wejść na teren fokarium to: 10:15-11:00, 11:45 – 12:30, 13:15-15:30.
  • Odwiedzający powinni opuścić fokarium do pół godziny po obejrzanym karmieniu.
  • Bramka wejściowa pozostaje otwarta do 15:30. Osoby, które chcą wejść poza karmieniami mogą wchodzić do godziny 15:30.

Jak można pomóc foczkom?

Przekazując darowiznę na opiekę i na kurację fok na rehabilitacji. Dzięki fachowej opiece weterynaryjnej foczki szybciej zostaną wypuszczone na wolność do Bałtyku.

 

https://fokarium.pl/pomoz-fokom/przekaz-darowizne

 

Strona internetowa fokarium

 

www.fokarium.pl